Rakennuksen tyyppi
– Omakotitalo.
Massoittelu
– Kuvassa on esitetty massoittelun perusratkaisu.
– Ulokkeet, sisäänvedot ja parvekkeet julkisivussa ovat sallittuja rakennusalan rajoja noudattaen. Parvekkeet voivat olla katettuja tai suojattuja ja ne voivat tarvittaessa myös ylittää tontilla annetun rakennusalan vähäisessä määrin. Niitä ei kuitenkaan saa sijoittaa 4 metriä lähemmäksi AP- tai AO-tontin vastaista rajaa eikä sm-aluerajauksille.
Kerroskorkeus
– Kaksikerroksinen tai osittain yksikerroksinen ja osittain kaksikerroksinen rakennusmassa.
– Rinnetonteilla rakennuksiin voi rakentaa osittain maanpäällisen kellarikerroksen, jonka kerrosala voi olla enintään 2/3 1. kerroksen kerrosalasta.
Kattomuoto
– Loiva pulpettikatto, kattokulma 8-20 astetta. Kattokulmassa huomioitava valittavan katemateriaalin vaatimukset.
– Kattoon voidaan tehdä kattoikkunoita.
Katon materiaali
– Peltikate tai huopakate
Katon väritys
– Musta tai metallinvärinen
– Kirkkaat värikorostukset eri väreillä esim tuuletus- ja savupiipuissa, kattosilloissa ja -tikkaissa ovat sallittuja ja suositeltuja värikartta 2:n mukaan.
Julkisivun materiaalit
– Maalattu puu tai rapattu pinta
Julkisivun väritys
– Vaalea sävy värikartta 1:n mukaan tai luonnonvalkoinen
– Kirkkaat värikorostukset eri väreillä esim ikkunapielissä ovat sallittuja ja suositeltuja, värit värikartta 2:n mukaan.
Autotallit /-katokset
– Jokaiselle tontille voidaan rakentaa yksi autotalli tai autokatos enintään kahdelle autolle
– Autotallin /-katoksen massoittelu tyyppi 2:n mukaan (pulpettikatto, ks. 3.1)
– Autotallin /-katoksen kattokulma 8-15 astetta, katemateriaalina pelti tai huopa. Kattokulmassa huomioitava valittavan katemateriaalin vaatimukset.
– Autotallin /-katoksen julkisivumateriaalit maalattu puu tai rapattu pinta
– Autotallin /-katoksen julkisivujen värit: vaalea värikartta 1:n mukaan tai luonnonvalkoinen
– Autotallin /-katoksen rakentaminen voi vaatia maatäyttöjä tontilla.
Pihamuurit
– Pihojen reunoille on rakennettava kaavakartassa määrätyille kohdille yhtenäinen, vallitsevasta maanpinnasta mitatulta korkeudeltaan vähintään 1,6 m ja enintään 2 metriä korkea kivirakenteinen muuri.
– Pihamuurien tulee toimia meluesteinä ja olla tästä syystä yhtenäinen.
– Muurin pinta voi olla rapattu tai se voidaan toteuttaa esimerkiksi valkoisista tiilistä.
– Muurin väri on luonnonvalkoinen.
– Muurin harjalle tulee laittaa hieman kalteva pelti, joka suojaa muuria kosteuden aiheuttamalta rapautumiselta.
– Muurille tulee rakentaa kestävät perustukset ja se tulee porrastaa maaston muotojen mukaisesti. Ohjeita muurin perustamiseen saa esimerkiksi Rakennustieto-kortistosta. Rakennukset voivat sallitun rakennusalan kohdalla korvata pihamuurin.
– Pihamuuriin sijoitettavat kulkuaukot tulee varustaa puurakenteisilla porteilla, joiden väri on joko luonnonvalkoinen tai värikartta 1 tai 2 mukaan valittu.
– Maastonmuotojen tai perustamisolosuhteiden pakottavasti vaatiessa muurin voi korvata luonnonvalkoiseksi maalatulla umpinaisella puurakenteisella aidalla, jonka korkeus vastaa muurin korkeutta.
– Tontteja saa aidata muillakin sivuilla vähintään 1,6 m ja enintään 2 metriä korkeilla puurakenteisilla luonnonvalkoisilla aidoilla tai tiheillä pensasaidoilla. Jyrkästi kaltevilla tontin osilla (yli 15% kaltevuus) aitaamista ei tule tehdä.
Kirsikkapuut
– Alueelle (korttelit 015-023) kaavakartassa merkityille kohdille (puurivit) tulee istuttaa pilvikirsikkapuita (Prunus pensylvanica), koristekirsikkapuita (Prunus ‘Accolade’) tai rusokirsikkapuita (Prunus sargentii). Muutenkin tonteille suositellaan istutettavaksi mahdollisimman paljon perinteisiä kirsikkapuita (hapankirsikka, Prunus cerasus), pilvikirsikkapuita koristekirsikkapuita, rusokirsikkapuita tai sorvarinpensaita (Euonymus).